Salute 2015 Painting Competition

 

 

Winners

HISTORICAL        1    
Historical Wargames Single figure: Infantry or Cavalry – Up to and including 54mm
1st : (126) German Officer – Sergio Luque
2nd : (257) Bishop Warrior – Stefan Johnsson

HISTORICAL        2    
Historical Wargames unit Infantry or Cavalry - 6mm to and including 54mm: 3 to 40 figures
1st : (401) Gilles De Harchies 6th Company Burgundians – Darren Linington
2nd : (147) Republic femal unit, Spanish Civil War (1936) – Ruben Torregrosa

HISTORICAL        3    
Historical Wargames unit other - up to and including 54mm: up to 5 figures or models* 
1st : (150) British 9 pdr gun, Zulu War – Darren Linington
2nd : (362) French Limber – Russel Rainford

SCIENCE FICTION     4    
Science Fiction Single Figure up to and including 54mm Scale
1st : (365) Mole – David Soper
2nd : (267) Skitari – David Heathfield

SCIENCE FICTION    5    
Science Fiction Wargames unit: up to and including 40mm: 5 to 40 figures 
1st : (412) Death Guard tactical squad – Alexander Lindblad
2nd : (325) Dropzone Commander, PHR Infantry – Mark Rodgers

SCIENCE FICTION    6    
Science Fiction Creature or Vehicle - creature/vehicle can be any size: up to 3 items*
1st : (449) Tau Battlesuit on water base – Max Faleij
2nd: : (439) Grey Mechanicum walker (red base) – Rich Marlow

FANTASY        7    
Fantasy Single Figure up to and including 54mm Scale
1st : (452) M'Dusa – Scott Hockley
2nd : (447) High Elf Handmaiden – Aidan Daly

FANTASY        8    
Fantasy Wargames unit: up to and including 54mm: 3 to 40 figures 
1st : (356) Bushido, Temple of Rokan – Hedley Coppock
2nd : (187) Chaos Warband – Chris Blair

FANTASY        9    
Fantasy Creatures or Vehicles - creature/vehicle can be any size: up to 3 items* 
1st : (282) Squarg the frog rider – David Soper
2nd : (171) Chimaera, the Terror of Fortriu – Adam Skinner
 
LARGE SCALE         10
Single figures and groups over 54mm up to 90mm. busts up to 165mm
1st : (197) Infamous Uncle John – Peter Bell
2nd : (132) 75mm Judge Dredd – James Taro

MISCELLANEOUS     11    
Miscellaneous Class - any figure or unit not covered by the above 10 classes. Including dioramas.
1st : (175) Iron Man Stealth Suit – Andy Wardle
2nd : (172) Kingdom of Death, People of the Sun – Adam Skinner

JUNIOR            12    
Junior Class - any figure or unit covered by any of the above 10 classes painted and entered by a person up to and including 16 years old.
1st : (81) Wolf leaping – Izzy Lifton
2nd : (386) W40K Space Wolves Lord - Jack Davey

SALUTE FIGURE:    13    
Painting the Salute Twenty Twelve Figure 
Enter your painted version in this SPECIAL CATEGORY and the best one wins a trophy and Prizes
1st : (326) Mark Lifton
2nd : (377) Charlie Kirkpatrick

BEST OF SHOW        
1st : (282) Squarg the frog rider – David Soper

A Selection of Entries

SLW-SALUTE's Salute 2015 PC Winners album on Photobucket

 

© South London Warlords 2018 All Rights Reserved all 3rd party trademarks acknowledged.